top of page
Artur

Lumeny, luksy, kandele... co się z czym je?

Lumeny, luksy, kandele... Do tego jeszcze Anduril i jakaś temperatura! Co właściwie te wszystkie pojęcia oznaczają i jakie mają dla nas znaczenie?



Dla nas, jako początkujących latarkoholików, największe znaczenie mają lumeny, zaraz za nimi kandele, ale po koleii...


Część 1 : Przebudzenie mocy, czyli Lumeny


Lumeny w dużym skórcie można nazwać mocą latarki. A tak trochę dłużej, jest to całkowita ilość światła, jaką generuje latarka. Moc diody wyrażona w watach nic nam tu nie powie, tak samo jak pojemność silnika nie powie nam ile ma koni mechanicznych, dlatego ilość generowanych lumenów powszechnie nazywa się mocą latarki.


Część 2 : Luksy


Pojęcia luksów w specyfikacji producentów latarek nie znajdziecie i już tłumaczę dlaczego. Luksy określają ilość lumenów na metrze kwadratowym. Czemu więc nie ma to zastosowania w opisie latarek? Pamiętacie stare żarówki? Te z drucikiem w środku? Niezależnie czy patrzyliście na taką żarówkę od dołu, z lewej czy z prawej strony, świeciła tak samo mocno, bo jej światło rozkładało się równo dookoła żarnika. W latarkach obecnie stosuje się diody i reflektory, lub soczewki odpowienio kształtujące strumień światła. W obu przypadkach najwiecej światła jest w środku stożka, jaki tworzy latarka. Sprawia to, że im dalej od centrum, tym bardziej spada ilość luksów, tak więc pomiar tychże byłby niemiarodajny. To jak podać moc silnika, ale nie powiedzieć czy auto waży tonę, czy może dwie.



Część 3 : Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, czyli kandele


Ciężko w prostych słowach wytłumaczyć różnicę między kandelą a luksem, bo czy stwierdzenie, że luksy to ilość światła na daną powierzchnię, a kandele w określonym kierunku, rozjaśnia wam sytuację? Przejdźmy zatem do aspektu praktycznego. Ilość kandeli w opisie latarki mówi nam wprost o zasięgu latarki, czyli jak daleki obiekt taka latarka oświetli. Jednak żeby nie było za prosto, to znowu nie mówi nam wszystkiego o latarce.... Względne pojęcie o emitowanym strumieniu świałta da nam dopiero połączenie lumenów i kandeli.


Część 4 : pi razy drzwi


Zbierzmy do kupy wszystko z powyższych akapitów. Względne pojęcie o emitowanym strumieniu świałta da nam dopiero połączenie lumenów i kandeli. No dobra, ale jak to rozszyfrować?

Jeżeli dwie latarki mają tyle samo lumenów, ale jedna ma więcej kandeli, to będzie świecić wężej.

Dlaczego? Aby osiągnąć jak największy zasięg można zrobić dwie rzeczy - zwiększyść ilość generownych lumenów lub skupić to światło na mniejszym obszarze. Dlatego właśnie latarka z daną diodą, musi świecić wężej, aby osiągnąć większy zasięg.


Część 5 : Taki mamy klimat, czyli temperatura barwowa


Pod pojęciem temperatury kryje się po prostu odcień barwy światła. 2700K (Kelwinów) czyli ciepła biel to już praktycznie żółty, a 6500K czyli zimna biel, wpada w niebieski odcień. Światło o odcieniu 5000K jest nazywane neutralnym, ale osobiście wolę światło zimne.



Część 6 i ostatnia : słowniczek


Na sam koniec mam dla was jeszcze parę przydatnych pojęć i zwrotów:

  • Reflektor OP lub SMO - Są to dwa typy reflektorów, odpowiednio "skórka pomarańczy" i gładki reflektor. Zastosowanie reflektora OP skutkuje plynniejszym przjeściem między hotspotem, a resztą promienia.

  • Hotspot - centralny, najjaśniejszy punkt promienia latarki

  • Optyka TIR - na nasz język "całkowite odbicie wewnętrzne", czyli zamiast reflektora mamy soczewkę, która kształtuje promień latarki

  • Anduril - oprogramowanie sterownika, dość bogate w funkcje

  • Narsil - rówinież jest to oprogramowanie, jednak uboższe

  • UI producenta - czyli zwykle prosty, co nie znaczy nieskomplikowany, interfejs producenta latarki, raczej ubogi w funkcje, w porównaniu do Andurila czy Narsila

  • 14500, 18650, 21700 itp - akumulatory, ogniwa, stosowane w latarkach. Pierwsze dwie cyfry oznaczają średnicę ogniwa, a trzy ostatnie długość.


Na początek przygody z latarkami powyższe zagadnienia powinny wystarczyć, albo chociaż wskazać którą drogą się kierować przy wyborze latarki. Z pytaniami możecie kierować się na mojego facebooka - facebook.com/latarkowopl


Cześć!

48 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page